Herkes kendi ‘Sezai Karakoç’unu anlattı

sezaikarakoc1

Genç yaşlı, okur yazar herkes Türk şiirinin yaşayan en büyük ustalarından Sezai Karakoç’a saygı gecesinde bir arada. Salon tıklım tıklım, insanlar ayakta…

Dışarıda bekleme salonunda gençler yer bulamasa da ekranlardan programı takip ediyor. Sevenleri, bir derviş gibi sessiz yaşayan “Doğunun yedinci oğlu”na sahip çıkıyor. Onun adının geçtiği etkinliğe de koşup geliyor Afyon’dan, Kütahya’dan, Ordu’dan.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde Sezai Karakoç için önceki gün özel bir gece düzenledi. Sunuculuğunu Yusuf Özkan Özburun’un üstlendiği gecede şair ve yazarlar Diriliş neslinin öncüsü Sezai Karakoç’a dair duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Sezai Karakoç sadece bir şair değil, Rasim Özdenören’in ifadesiyle “ancak birkaç yüzyılda bir yetişen” önemli bir entelektüel, mütefekkir. Edebiyatta, sanatta, fikirde dirilişin mimarlarından. Bir Diriliş muştucusu… Kendi köşesinde münzevi bir hayata talip oldu. Kalabalıkların uzağında yalnız yaşadı, hiç evlenmedi. Birkaç neslin yetişmesinde yazdıklarıyla büyük emeği var. 9’u şiir kitabı olmak üzere 56 eser ortaya koyan Karakoç şimdilerde 80 yaşını sürüyor.

Karakoç’un 80’inci yaşı değişik platformlarda kutlanıyor. O programlardan biriydi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki. Bir sempozyum, bir konfearans değil, üstada bir saygı duruşu, bir selamlamaydı. Sezai Karakoç’la aynı yolda yürüyen, yazdıklarından beslenen şair ve yazarlar Sezai Karakoç’u “Mevlânâ, Yunus Emre döneminden Şeyh Galip’e uzanan İslam klasiklerinin altın zincirinin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri” olduğunu vurguladılar ve onunla aynı çağda yaşamanın “büyük bir talih” olduğunu belirttiler. Zeki Bulduk’un tespitiyle “bu talih aynı zamanda büyük bir sorumluluk”tu. Mevlana İdris hazırladığı kısa filmin sonunda “Tanrım! Sezai Karakoç için teşekkürler…” derken salondaki kalabalığın hislerine tercüman oluyordu. Ali Ural, Sezai Karakoç’la ilgili “dünyayı bir dipnot olarak gören bir adam” tanımlamasında bulundu ve onun gücünü yerli olmasından aldığını söyledi. Ferman Karaçam, Karakoç’u bir uygarlık savaşçısı olarak anlattı. Hüseyin Akın’a göre onun çok sevilmesinin nedenlerinden biri de “duruş noksanlığımızı telafi etmesi”ydi. O bir şair olsa da ömrünü İslam toplumunun birliği ve dirliği davasına adamıştı.

Şair İsmail Kılıçarslan için “fırından ekmek alıp evine yürüyen adam”dı. Kendi neslinden arkadaşları “meyhane”ye giderken o “yatsı namazına gitmeyi” seçmişti ve çağrısı da öyleydi: “Sinemaya gidiyorum diye izin al annenden/seninle Cuma’ya gidelim.” Osman Bayraktar ve Şaban Abak, düşünür, şair Sezai Karakoç’un aksiyoner yönünü hatırlattı. Şaban Abak, salondaki gençlere seslenerek “Öncü bir mütefekkir ve dava adamı olarak üstat Sezai Karakoç’un önce düşünce eserleri bir bütün halinde okunup özümsenmeli, sonra şiire geçilmelidir. Yeni başlayanlar için Diriliş Neslinin Amentüsü veya İslam’ın Dirilişi adlı eserlerden biri ile başlayıp İslâm, İnsanlığın Dirilişi, Yitik Cennet ve Sütun ile devam etmeyi önerebiliriz.” diye devam eden bir çağrıda bulundu.

Recep Garip, Necip Fazıl’ın “Ben bu neslin üstadıyım, gelecek nesillerin üstadı Sezai Karakoç olacaktır.” dediğini aktardı. Selçuk Küpçük, ülkücü bir gencin Sezai Karakoç okumalarıyla geçirdiği değişimi anlattı. Yusuf Kaplan ise üstadın söylediği her sözün bedelini ödediği tespitini yaptı. Kaplan’a göre zihni hicreti gerçekleştirmiş bir düşünürdü Karakoç, “bir ahlak anıtı”ydı. Bünyamin Yılmaz, “Niçin bir Sezai Karakoç filmi yapamıyoruz?” diyerek senaristlere ve yönetmenlere bir kaynağı işaret etti.

 

 

kaynak:zaman.com.tr

www.sezaikarakoc.net

Bir önceki yazımız olan "Sezai Karakoç, şiirlerini Müslümanların toparlanması için yazdı" başlıklı makalemizde sezai karakoç, sezai karakoç hakkında haberler ve sezai karakoç hakkında yazılanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

This entry was posted in Genel, Haberler and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>