Sezai Karakoç ve Şiiri

ustat-sezai-karakoc

 

Yedi İklim, üç aylık bir sessizliğin ardından Sezai Karakoç dosyası ile çıktı. “Çağın kapılarını aralayan üstada” başlığıyla Karakoç’a ithaf edilen çalışma, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2007 Kültür Sanat Büyük Ödülü ile onurlandırılan şair için Yedi İklim dergisi tarafından hazırlanan üçüncü dosya.

Ali Haydar Haksal’ın kaleme aldığı Gül Ayından Gün Işığına isimli baş yazıda bu yüzyılda sözün varacağı son noktanın Sezai Karakoç olduğu vurgulanıyor. Bahtiyar Aslan, şairin şiirlerinde kadına bakışını, ‘Sezai Karakoç’un Şiirinde İdeal Kadın Tipi: Hz. Meryem’ başlıklı yazısında irdeliyor. Burak Sezgin’in Karakoç hakkındaki ‘Doğunun Yedinci Oğlu’ isimli çalışmasıyla bilinen Turan Karataş’la yaptığı söyleşi, dosyanın en ilgi çeken bölümlerinden. Dosyada; Zafer Acar, ‘Yeni Klasik Dönem: Sezai Karakoç’in Şiiri’, M. Fatih Kanter, ‘Modernizmin Küçük Cenneti: Balkon’, Yasin Doğru, Özgün Bir Siyaset Uygulaması Olarak Diriliş Partisi ve Ali Görkem Userin, ‘Diriliş Düşüncesinin Temel Kitabı: Diriliş Neslinin Amentüsü’ başlıklı yazılarıyla yer alıyor.

 

Kaynak:zaman.com.tr

Bir önceki yazımız olan Sezai Karakoç Üzerine başlıklı makalemizde sezai karakoç, sezai karakoç hakkında yazılanlar ve sezai karakoç üzerine hakkında bilgiler verilmektedir.

This entry was posted in Haberler, Hakkında Yazılanlar and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>